//Sekrety ewolucji człowieka

Sekrety ewolucji człowieka

Obecnie nie istnieje teoria w pełni opisująca ewolucję człowieka. Stan badań jest jednak na tyle zaawansowany, że potrafimy odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań dotyczących pierwszych ludzi.

Dlaczego mamy duże mózgi?

Nasze duże mózgi zapewniły nam ogromną przewagę. Zajmuje 2% masy ciała i zużywa ponad 20% energii. Około 2 milionów lat temu nasze mózgi były proporcjonalnie niewielkie i w tej kwestii nie różniły się od innych małp. Co doprowadziło do ich powiększenia? Przypuszcza się, że duży wpływ na to miały postępujące zmiany w środowisku i konieczność zmierzenia się z otaczającym nas światem. Zwiększona inteligencja pomogła naszym przodkom stworzyć lepsze narzędzia oraz zbudować zręby współdziałania i komunikacji.

Dlaczego chodzimy na dwóch nogach?

Człowieka wyróżnia wyprostowana postawa i przemieszczanie się na dwóch nogach. Osiągnęliśmy to na długo przed tym zanim zaczęliśmy tworzyć kamienne narzędzia. Sądzi się, że duży wpływ na to miało kilka czynników. Chodzenie na dwóch nogach zużywa mniej energii niż ruch na czworakach, uwolnienie rąk umożliwiło naszym przodkom noszenie większej ilości żywności, a wyprostowana postawa pozwalała lepiej kontrolować temperaturę.

Dlaczego nasze ciała są nagie?

W porównaniu z naszymi małpimi kuzynami, ciało ludzkie jest wyjątkowo piękne. Cień dawnego owłosienia odnajdujemy przede wszystkim na głowie oraz śladowe pozostałości na całym naszym ciele. Dlaczego pozbyliśmy się ochronnego futra? Przede wszystkim dlatego, żeby uniknąć pasożytów oraz chorób, które lęgły się na naszym ciele. Decydującym jednak czynnikiem było opuszczenie tropikalnego lasu i udanie się na gorące sawanny Afryki w poszukiwaniu lepszego pożywienia.

Dlaczego opanowaliśmy cały świat?

Około 50 000 lat temu ludzie rozpoczęli migrację z Afryki, kolonizując poza Antarktydą wszystkie kontynenty i najbardziej odległe wyspy Pacyfiku. Ludzkość przekroczyła w tym rejonie próg wielkości populacji i potrzebowała nowych obszarów do kolonizacji. Nieodzownym elementem tej wielkiej rewolucji był nasz mózg, który wyzwolił nowe siły, takie jak złożone wykorzystywanie języka, produkcję wyrafinowanych narzędzi czy budowę społeczności.

Dlaczego przetrwał tylko człowiek?

Około 24 000 lat temu homo sapiens nie był sam na świecie. Nasi najbliżsi krewni, neandertalczycy, funkcjonowali obok naszego gatunku. Dlaczego przetrwał tylko człowiek? Naukowcy sugerują, że być może neandertalczycy nie wymarli, ale zostali wchłonięci przez współczesną ludzkość. Istnieje również scenariusz zakładający, że pozbyliśmy się konkurentów w wyniku walk, infekcji i zmian środowiska.

Czy ewolucja człowieka przyspiesza?

Najnowsze badania sugerują, że ludzkość nie tylko wciąż ewoluuje, ale że ów proces przyspiesza. Ma to głównie związek z aktywizacją w naszym ciele genów słabo do tej pory wykorzystywanych przez nasz organizm, a oferujących nowe korzyści adaptacyjne. Jedną z presji wzmagających ten proces jest dieta i choroby.

Skąd pochodzą współcześni ludzie?

Dominują dwie hipotezy. Pierwsza utrzymuje, że człowiek współczesny rozwinął się stosunkowo niedawno w Afryce, a następnie wyemigrował na wszystkie kontynenty zastępując na opanowanych terenach istniejące populacje archaiczne. Druga hipoteza głosi, że współcześni ludzie ewoluowali od zróżnicowanych i archaicznych populacji. Te łącząc się między sobą, wytworzyły odrębne cechy, które ukształtowały współczesnych ludzi.


Źródło:

  • Dlaczego człowiek nie ma sierści i chodzi na dwóch nogach? – Focus – Marcin Jamkowski
  • Top 10 Mysteries of the First Humans – Live Science – Charles Q. Choi