//Prima aprilis

Prima aprilis

1 kwietnia to wyjątkowo radosny dzień w roku. Drobne żarty i psikusy sypią się niemal z każdej strony! W ten sposób obdarzamy się uwagą i życzliwością. Rozsiewamy pogodny nastrój, a żartując pamiętamy, aby nikogo nie urazić. 

Prima aprilis zaczął być popularny w późnym średniowieczu i nawiązywał do dawnych greckich i rzymskich praktyk. Do Polski zwyczaj ten przywędrował w XVI wieku. 

W krajach anglojęzycznych Prima Aprilis jest nazywany „Dniem Głupców”, w Niemczech po prostu “1 kwietnia”, zaś w Rosji nosi nazwę “Dnia Śmiechu”. We Francji i Włoszech nosi miano “Dnia kwietniowej ryby” i nawiązuje do przypinania do pleców kartki z rybą wtedy, kiedy się kogoś nabierze.

Na upowszechnienie się Prima Aprilis, duży wpływ miały radio i telewizja. Wiele z wymyślonych wtedy żartów przeszło do historii. Wraz z erą internetu, żarty prima aprilisowe na stałe weszły do światowego kanonu kultury masowej. Poniżej prezentujemy naszą najlepszą listę 10 najlepszych żartów na Prima Aprilis.

#10 – Szwajcarscy Sprzątacze Gór

1 kwietnia 2009 roku, Szwajcarska Rada Turystyki opublikowała film, który ujawnił tajemnicę, dlaczego szwajcarskie Alpy wyglądają tak epicko. Według autorów było to wynikiem ciężkiej pracy Stowarzyszenia Szwajcarskich Sprzątaczy Gór, których członkowie codziennie przemierzali góry, dbając o zachowanie piękna Alp.

Film obejrzało miliony ludzi, a 30 000 wzięło udział w teście online, aby ustalić, czy posiadają kwalifikacje to tego, aby zostać członkiem ekipy sprzątaczy górskich. Mimo, że żart szybko został wyjaśniony, w tym samym roku, ze względu na niesłabnące zainteresowanie, firma Brunni zaczęła oferować rzeczywisty kurs sprzątaczy górskich, który przyciągał chętnych z całego świata.

#9 – Czytanie ze zrozumieniem

1 kwietnia 2014 roku NPR Press na swoim koncie na Facebooku opublikowała krótki wpis: Co się stało z naszymi mózgami? Dlaczego Ameryka nie czyta więcej?

Prowokacyjne pytanie szybko wygenerowało tysiące odpowiedzi. Niestety komentujący nie zadali sobie trudu aby przeczytać artykuł. Gdyby tak było łatwo odkryliby Prima Aprilisowy żart:

Czasem mamy poczucie, że niektórzy ludzie komentują historie NPR, których właściwie nie przeczytali. Jeśli to czytasz, proszę polub ten post i nie komentuj go. Zobaczmy więc, co ludzie mają do powiedzenia na temat tej „historii”.

Najlepsze życzenia i miłego dnia,

Twoi przyjaciele w NPR

Źródło:

  1. The Top 100 April Fool’s Day Hoaxes of All Time
  2. Why do we celebrate April Fools’ Day and when did we start playing jokes on each other?