//Implant mowy

Implant mowy

Naukowcy pracują nad implantem, który przekształci aktywność mózgu w mowę. Jest nadzieja, że w przyszłości urządzenie może przywrócić mowę osobom, które straciły głos wskutek choroby lub urazu.

Syntezatory mowy jakie obecnie znamy, pozwalają ludziom wypowiedzieć około ośmiu słów na minutę w porównaniu z naturalną mową, która wynosi średnio 100-150 wyrazów. Nieżyjący prof. Stephen Hawking używał syntezatorów mowy, które wymagały pisania słów na maszynie za pomocą ruchów mięśni oczu lub twarzy, litera po literze, przy frustrująco niskich prędkościach. Aktualnie opracowywany implant może przekształcić aktywność mózgu bezpośrednio w mowę i umożliwić swobodną komunikację.

Pierwsze próby przekształcenia aktywności mózgu na mowę, skupiały się głównie na odkryciu, w jaki sposób dźwięki mowy są reprezentowane w mózgu. Prace, które podążały w tym kierunku odniosły ograniczony sukces. Zespół Edwarda Changa spróbował czegoś innego. Naukowcy skupili się na obszarach mózgu, które wysyłają instrukcje potrzebne do koordynacji sekwencji ruchów języka, warg, szczęki i gardła podczas mowy. W wyniku prac, nie tylko zmapowali i zarejestrowali obszary mózgu zaangażowane w produkcję mowy, ale dodatkowo wyszkolili algorytm uczenia maszynowego, aby móc dopasować wzorce aktywności elektrycznej w mózgu do ruchów wokalnych, a te z kolei na mowę. Osiągnięto wielki sukces.

Według profesora chirurgii neurologicznej Edwarda Changa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, po raz pierwszy możemy generować całe zdania mówione w oparciu o aktywność mózgu danej osoby. To ekscytujący dowód na to, że dzięki technologii, która jest już w zasięgu ręki, możemy zbudować urządzenie, które jest klinicznie rentowne u pacjentów z utratą mowy.


Źródło:

  • Scientists create decoder to turn brain activity into speech – The Guardian – Hannah Devlin
  • Zdjęcie prof. Stephena HawkingaSarah Lee/The Guardian