//Epidemia komarów

Epidemia komarów

Szybkimi krokami wchodzimy w sezon na komary. W tym roku może być szczególnie uciążliwy a wręcz niebezpieczny. W niektórych doniesieniach prasowych możemy przeczytać, że w Polsce pojawił się bardzo niebezpieczny komar tygrysi odpowiedzialny za choroby zagrażające ludziom.

W Chinach problem z tym gatunkiem komarów jest tak duży, że rejon Xinjiang przy granicy z Mongolią, w lipcu i sierpniu, przechodzi stan oblężenia. Region nawiedzają ekstremalne warunki pogodowe, od upalnych lat po bardzo mroźne zimy. W ich efekcie zaraza komarów zabija zwierzęta domowe, a ludzie są narażeni na gorączkę dengi i japońskiego zapalenia mózgu typu B.

Komar tygrysi w Europie pojawił się ponad 40 lat temu i od tej pory systematycznie przesuwa się w kierunku Polski, zasiedlając kolejne kraje. Na szczęście do tej pory nie potwierdzono jego aklimatyzacji w żadnym kraju europejskim, ponieważ jak na razie, komary nie potrafią przetrwać zimy. To się może jednak szybko zmienić. W Polsce w latach 60 XX wieku zlikwidowano ogniska przenoszonej przez komary malarii. Ten przypadek można potraktować w kategoriach wyjątku, ale obecnie sprzymierzeńcem w jego ekspansji są zmiany klimatu.

W niedawno opublikowanym badaniu, naukowcy z Uniwersytetu Georgetown oraz Uniwersytetu Florydy alarmują, że globalne ocieplenie otworzyło dla rozwoju komarów nowe obszary świata, narażając nowe populacje na groźbę infekcji.

W tropikach komary mogą rozprzestrzeniać choroby przez cały rok. Ze względu na zmiany klimatu, podobny los czeka Europę. Wzrasta ryzyko zakażenia sezonowego niemal na całym świecie. Do końca tego stulecia aż miliard osób będzie narażonych na choroby przenoszone przez komary, takie jak denga czy zika.

Może cieszyć fakt, że w Polsce jak na razie komarów tygrysich nie stwierdzono. Należy też pamiętać, że aby doszło do chorób musi wystąpić szereg dodatkowych czynników, jak choćby masowy rozwój niebezpiecznych gatunków komarów, obecność zarażonego patogenem organizmu oraz środowiska osób podatnych na zakażenie.


Źródło:

  • Global expansion and redistribution of Aedes-borne virus transmission risk with climate change – Plos.org – Sadie J. Ryan , Colin J. Carlson , Erin A. Mordecai, Leah R. Johnson
  • Chinese troops endure livestock-killing mosquito plague in Xinjiang – South China Morning Post – Mimi Lau
  • Komar tygrysi w Polsce. Sprawdź, czy komar tygrysi dotarł do Polski i jak bardzo jest groźny – PoradnikZdrowie.pl – Monika Majewska