//Czy posiadanie psa jest dobre dla zdrowia?

Czy posiadanie psa jest dobre dla zdrowia?

Psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Nowe badania sugerują, że dzięki nim jesteśmy zdrowsi i mniej narażeni na ryzyko chorób serca.

Szwedzcy badacze przeprowadzili badania 3,4 miliona osób w wieku od 40 do 80 lat. Właściciele psów wykazują lepsze reakcje na stres (ich ciśnienie krwi i częstość tętna nie szybują), mają wyższy poziom aktywności fizycznej i nieco niższy poziom cholesterolu.

Tove Fall, epidemiolog i główny autor tego najnowszego badania, oświadczył, że posiadanie psa wiązało się z 23% redukcją zgonów z powodu chorób serca i 20% niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek innej przyczyny w ciągu 12 lat prowadzenia badania. Co ciekawe badanie wykazało, że posiadanie psa ma największy wpływ na zdrowie ludzi, którzy mieszkają samotnie.

Czy posiadanie psa jest dobre dla zdrowia? Psy zachęcają nas do spacerów i wzmagają aktywność fizyczną oraz czynią życie bardziej znaczącym. Jeśli masz psa, więcej się stykasz z innymi ludźmi. Jeśli zachorujesz i pójdziesz do szpitala a masz psa, rośnie w ludziach motywacja, aby wrócić do domu.


Źródło:

  • Is owning a dog good for your health? – The Guardian – theguardian.com – Luisa Dillner