//Chińska baza na Księżycu

Chińska baza na Księżycu

W ciągu 10 lat Chiny planują zbudować naukową stację badawczą w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Na początku tego roku Chińczycy z powodzeniem wylądowali na ciemnej stronie naszego naturalnego satelity, a także umieścili astronautów w dwóch tymczasowych stacjach kosmicznych. Jednocześnie CSNA (Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna) planuje zbudowanie stałej stacji na orbicie, która ma być przyczółkiem do kolonizacji Księżyca.

Chiny planują początek budowy swojej stacji orbitalnej w pierwszej połowie 2020 roku. Pierwsze elementy zostaną przetransportowane nową rakietą Long March-5B. Chińczycy swoją misję przeprowadzą samodzielnie.

Szczegóły dotyczące planów budowy bazy wciąż są analizowane. Pomysł jest realny. Chiny wydają obecnie więcej na loty kosmiczne niż jakikolwiek kraj na świecie z wyjątkiem USA. Niestety Stany Zjednoczone, w przeciwieństwie do Chin, nie są w stanie umieścić ludzi w kosmosie samodzielnie. W swoich misjach muszą korzystać z pomocy rosyjskich rakiet oraz komercyjnej firmy SpaceX. Zatem przewaga Chin jest wyraźna, a kolonizacja Srebrnego Globu jak najbardziej realna.


Źródło:

  • China Plans to Build a Base near the Moon’s South Pole – livescience.com – Rafi Letzter